Rezultaty
Instrukcje użytkownika
- Instrukcja obsługi platformy konsultacyjnej dla urzędnika i administratora
Instrukcja ta została stworzona w celu poprowadzenia użytkownika platformy W DIALOGU, krok po kroku, przez proces konsultacji społecznych, od momentu stworzenia jej ogólnego opisu i planu, poprzez wybór jednej lub więcej metod gromadzenia opinii mieszkańców, po korzystanie z poszczególnych funkcjonalności, zarządzanie procesem i tworzenie dokumentacji. Instrukcja zawiera obszerne opisy (którym towarzyszą zrzuty z ekranu) wszystkich etapów tworzenia konsultacji, jej prowadzenia oraz podsumowania. - Instrukcja przygotowania dostępnych materiałów informacyjnych
PZG przygotował zasady formalnego przygotowania i publikowania informacji na stronach internetowych, w tym na platformie wDialogu, aby były one dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.
- Instrukcja obsługi platformy konsultacyjnej dla mieszkańca
Instrukcja ta została stworzona z myślą o mieszkańcach, którzy wyrażają chęć uczestnictwa w dialogu z władzami lokalnymi i w tym celu będą korzystać z platformy W DIALOGU, wdrożonej w ich jednostce samorządu terytorialnego. Instrukcja w przystępny sposób pokazuje, jak za pomocą platformy mieszkańcy mogą poszerzyć swoja wiedzę na temat prowadzonych konsultacji (materiały informacyjne) oraz planowanego ich przebiegu (terminy i miejsca spotkań, debat), jak wyrazić swoje opinie biorąc udział w ankietach lub debatach tekstowych i głosowych oraz jak dotrzeć do raportów z przeprowadzanych już konsultacji. - Instrukcja obsługi platformy konsultacyjnej dla mieszkańców z niepełnosprawnością intelektualną
We współpracy z PFON przygotowano również instrukcję mieszkańca w wersji łatwej do czytania, przygotowanej zgodnie z europejskimi normami dotyczącymi informacji łatwych do czytania i zrozumienia (Normy ETR).
Przekazanie oprogramowania wDialogu wraz z instrukcją techniczną odbywa się na podstawie umowy między konsorcjum W Dialogu reprezentowanym przez Uniwersytet Warszawski oraz jednostką administracji publicznej. Administracja publiczna nie ponosi opłat za oprogramowanie. Instytucje zainteresowane współpracą prosimy o kontakt na adres email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. .
Opracowania, ekspertyzy, raporty
- Model deliberacji i narzędzia IT w procesach decyzyjnych (Anna Przybylska)
- Uwagi dotyczące dostępności narzędzi IT implementujących deliberatywny model konsultacji publicznych (Jacek Zadrożny)
- Dostępność narzędzi IT dla osób niepełnosprawnych (Jacek Zadrożny)
- Wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez PFON na temat udziału osób z niepełnosprawnościami w konsultacjach społecznych realizowanych za pośrednictwem technologii informatycznych (Marian Anasz, Joanna Wojtyńska)
- Anonimowość w dialogu społecznym online (Maja Sawicka)
- Diagnoza wykorzystania narzędzi IT w samorządzie
- Wolne licencje i otwarte standardy dla odbiorców projektu „W Dialogu” (Michał Woźniak)
- Wprowadzenie do prawa autorskiego (Michał Woźniak)
- Badania a konsultacje (Jacek Haman)
- Raport z badań ilościowych przeprowadzonych na grupie przedstawicieli powiatowych i miejskich Społecznych Rad ds. Osób Niepełnosprawnych (Renata Włoch)
- Operacjonalizacja funkcjonalna głównych narzędzi platformy
- Otwartoźródłowe narzędzia rozpoznawania mowy (Michał Woźniak)
- Implementacja platformy projektu „W Dialogu” (Piotr Andruszkiewicz, Piotr Gawrysiak, Paweł Tymiński, Michał Wasiluk)
- Dokumentacja techniczna
- Wnioski z konsultacji założeń projektu (model, prototyp platformy W Dialogu) z partnerskimi urzędami miast
- Ocena prototypu platformy "W Dialogu"
- Prezentacje zewnętrzne i popularyzacja wyników
- Raport z badania zgodności materiałów informacyjnych ze standardem WCAG 2.0 (Bartosz Stępień)
- Raport z testów użytkownika platformy wDialogu WCAG 2.0 (Bartosz Stępień)
- Dane osobowe w konsultacjach społecznych z zastosowaniem oprogramowania wDialogu (Mariusz Włoga)
- inDialogue software for the good quality of public consultations. The model for action (Anna Przybylska)
- Model deliberacji i narzędzia IT w procesach decyzyjnych (Anna Przybylska)
Celem projektu jest przygotowanie platformy internetowej wspierającej planowanie i realizację konsultacji publicznych, w których uczestnikami są urzędy miast i mieszkańcy, zgodnie z deliberatywnym modelem komunikacji. Model deliberacji, jako formę komunikacji publicznej, opisują m.in. następujące cechy: otwartość, inkluzyjność, wzajemność i refleksyjność. Na potrzeby naszego projektu cechy te zostaną zoperacjonalizowane, zarówno w odniesieniu do całego procesu konsultacji publicznych, jak i do jego poszczególnych etapów. Przez operacjonalizację wspomnianych wartości rozumiemy ich przełożenie na elementy formalne systemu. Proponowane narzędzia IT mają przypominać o deliberatywnych standardach i ukierunkowywać działania; mają utrwalać pożądane z punktu widzenia deliberatywnego modelu polityki postawy poprzez aktywną edukację. Opisując poszczególne funkcje platformy internetowej uwzględniliśmy narzędzia i działania podejmowane przez urzędników jako organizatorów procesu (interfejs urzędnika), jak i mieszkańców (interfejs mieszkańca). Omawiamy po kolei narzędzia i efekty ich zastosowania, które będą widoczne na poszczególnych etapach procesu konsultacji publicznych. Wyróżniamy trzy etapy: przygotowanie, realizację i podsumowanie wyników.
- Uwagi dotyczące dostępności narzędzi IT implementujących deliberatywny model konsultacji publicznych (Jacek Zadrożny)
W dokumencie przedstawiono uwagi dotyczące dostępności narzędzi IT implementujących deliberatywny model konsultacji publicznych. Na etapie przygotowania konsultacji szczegółowo opracowano zagadnienie dostępności formularzy rejestracji dla mieszkańca, wyboru sal na spotkania – przedstawiono listę obligatoryjnych udogodnień do wyboru. Skoncentrowano się również na szczegółach dotyczących materiałów informacyjnych oraz spotkań dyskusyjnych. Opracowano kwestię udogodnień podczas realizacji konsultacji publicznych (materiały informacyjne, uczestnictwo ekspertów, przeprowadzanie debat, dostępność grafów oraz ankiet). Wskazano także minimalne wymagania dostępności opisane poprzez odniesienia do WCAG 2.0 oraz niezbędne rozszerzenia.
- Dostępność narzędzi IT dla osób niepełnosprawnych (Jacek Zadrożny)
Poniższe opracowanie powstało na potrzeby zaplanowania dostępności w projektowanej platformie do konsultacji społecznych. Obejmuje ono wyjaśnienie zjawiska niepełnosprawności w trzech aspektach (zmysłowym, fizycznym i poznawczym). Pokrótce omawia stosowane technologie wspomagające (asystujące) oraz zasady dostępności. Znajdują się w nim także zalecenia co do zasad dostępności stosowanych w konsultacjach społecznych, w tym rozszerzenia w stosunku do wymagań podstawowych, jakimi są Krajowe Ramy Interoperacyjności. Niewielka objętość materiału zmusza do pewnych uproszczeń i uogólnień, które nie powinny jednak mieć wpływu na realizację platformy.
- Wyniki badania ankietowego przeprowadzonego przez PFON na temat udziału osób z niepełnosprawnościami w konsultacjach społecznych realizowanych za pośrednictwem technologii informatycznych (Marian Anasz, Joanna Wojtyńska)
Raport prezentuje wyniki badania przeprowadzonego przez Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych poświęconego zidentyfikowaniu opinii środowiska osób niepełnosprawnych na temat znaczenia konsultacji społecznych (aż 83 proc. badanych stwierdziło, że powinny być stosowane częściej przez władze lokalne) oraz rozpoznaniu czynników niezbędnych do uczestnictwa osób niepełnosprawnych w lokalnych konsultacjach społecznych prowadzonych za pośrednictwem Internetu. Podstawowymi uwarunkowaniami efektywnego udziału osób niepełnosprawnych w takich konsultacjach są: upowszechnienie dostępu do komputera, udostępnienie urządzeń wspierających niezbędnych do korzystania z komputera przez osoby z różnymi rodzajami niepełnosprawności; udostępnienie odpowiedniego oprogramowania oraz szybsze łącza internetowe. Największego wsparcia ze strony technologii asystujących w korzystaniu z Internetu (w tym z przygotowywanej w ramach projektu platformy do konsultacji społecznych) wymagają osoby z niepełnosprawnością wzrokową, słuchową oraz osoby głuchoniewidome; w mniejszym stopniu osoby niepełnosprawne ruchowo oraz osoby z niepełnosprawnością intelektualną.
- Anonimowość w dialogu społecznym online (Maja Sawicka)
Kwestia anonimowości podczas konsultacji społecznych odbywających się online przy użyciu specjalnie do tego celu zaprojektowanych narzędzi IT jest istotnym problemem teoretycznym mającym ważne konsekwencje dla konkretnych rozwiązań praktycznych. W poniższym opracowaniu zawarto analizę trzech przykładów już stosowanych w Europie i na świecie rozwiązań problemu rejestracji, a także zidentyfikowano najistotniejsze obszary problemowe dotyczące kwestii anonimowości/identyfikacji tożsamości uczestników procesów decyzyjnych zapośredniczonych przez internet.
- Diagnoza wykorzystania narzędzi IT w samorządzie
Raporty z analizy wykorzystania narzędzi IT w samorządach lokalnych to dokumenty stworzone przez studentki Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego we współpracy ze Związkiem Miast Polskich. Raporty poświęcone są przede wszystkim analizie wykorzystania narzędzi IT do przeprowadzania konsultacji społecznych w samorządach.
- Analiza stron internetowych urzędów miast poświęconych konsultacjom społecznym w województwach: wielkopolskim, śląskim, kujawsko-pomorskim i łódzkim
- Analiza zawartości stron internetowych urzędów miast w województwach: zachodniopomorskim, podkarpackim, małopolskim oraz dolnośląskim
- Analiza stron internetowych urzędów miast poświęconych konsultacjom społecznym w województwach: lubuskim, podlaski, pomorskim i warmińsko-mazurskim
- Analiza stron internetowych poświęconych konsultacjom społecznym w województwach: mazowieckim, opolskim, lubelskim oraz świętokrzyskim
- Wolne licencje i otwarte standardy dla odbiorców projektu „W Dialogu” (Michał Woźniak)
Wolne licencje i otwarte standardy mogą znacznie zwiększyć możliwości ponownego wykorzystania i dalszego rozwoju produktów projektu „W Dialogu”. Projekt „W Dialogu” przewiduje wytworzenie szeregu różnego rodzaju produktów: dokumentów, analiz, opracowań, oprogramowania. Zdecydowana większość z nich spełniać będzie definicję utworu, a zatem zgodnie z prawem autorskim ich dalsze wykorzystanie będzie uzależnione od zgody ich autorów lub posiadaczy praw autorskich. Zgoda autora lub posiadacza praw na wykorzystanie danego utworu w dany sposób to licencja. Legalne wykorzystanie utworów bez licencji ograniczone jest do bardzo zawężonego zakresu zwanego dozwolonym użytkiem, obejmującym m.in. prawo cytatu, parodii czy kopiowania na potrzeby własne i osób pozostających w stosunku towarzyskim. Projekt „W Dialogu” tworzony jest z założeniem jak najszerszego późniejszego wykorzystania jego produktów – będą one publikowane od razu na wolnych licencjach. W miarę możliwości oprogramowanie wytworzone w ramach projektu będzie też korzystało z otwartych standardów, co dodatkowo zwiększy możliwości adaptacji i wykorzystania go szeroko poza projektem.
- Wprowadzenie do prawa autorskiego (Michał Woźniak)
Na mocy polskiego prawa autorskiego zdecydowana większość produktów wytworzonych w ramach projektu „W Dialogu” będzie utworami, a zatem – objęta ochroną prawnoautorską. Co więcej, bez wątpienia znaczna część tych produktów będzie wykorzystywać lub wręcz będzie dziełami zależnymi od utworów osób trzecich. Wiąże się to z konkretnymi konsekwencjami.
- Badania a konsultacje (Jacek Haman)
„Badania społeczne” i „konsultacje społeczne” to dwa procesy, które mogą sobie stawiać podobne cele: poznanie opinii i potrzeb danej społeczności. Zasady metodologiczne prowadzenia badań – w szczególności odnoszące się do kwestii reprezentatywności – muszą być stosowane także do konsultacji, a ich przestrzeganie jest warunkiem, by wiedza uzyskana w procesie konsultacji społecznych była wiarygodna i wartościowa. Pomimo podobieństw między badaniami a konsultacjami zachodzi jednak szereg różnic: o ile badania stawiają sobie jedynie cele poznawcze, konsultacje są również elementem procesu demokratycznego. Podmiotem badania jest badacz, który swobodnie kształtuje jego formę i bierze za nie całkowitą odpowiedzialność, podczas gdy podmiotem konsultacji są ich uczestnicy (społeczność lokalna). W konsekwencji konsultacje w dostarczaniu wiedzy o społeczności nie mogą zastąpić badań, zaś badania nie mogą zrealizować prawnych i politycznych funkcji konsultacji społecznych.
- Raport z badań ilościowych przeprowadzonych na grupie przedstawicieli powiatowych i miejskich Społecznych Rad ds. Osób Niepełnosprawnych (Renata Włoch)
Badanie przeprowadzono metodą CAWI wspieraną metodą CATI. Ankietę zrealizowano w okresie kwiecień-czerwiec 2014 r. wśród powiatowych i miejskich Rad do spraw Osób Niepełnosprawnych. Celem badania było zdiagnozowanie roli i aktywności powiatowych/miejskich Społecznych Rad ds. Osób Niepełnosprawnych, zbadanie dotychczasowego wykorzystania nowoczesnych technologii komunikacyjnych w procesie kontaktowania się z osobami niepełnosprawnymi w wybranych lokalizacjach, zbadanie opinii członków Rad na temat możliwości wykorzystania nowoczesnych technologii komunikacyjnych w procesie prowadzenia konsultacji społecznych włączających osoby niepełnosprawne, zdiagnozowanie barier rozwoju wykorzystania nowoczesnych technologii komunikacyjnych w procesie prowadzenia konsultacji społecznych włączających osoby niepełnosprawne, a także zdiagnozowanie stanu uczestnictwa osób niepełnosprawnych w konsultacjach społecznych.
- Operacjonalizacja funkcjonalna głównych narzędzi platformy.
Poniższe dokumenty zawierają operacowanie operacjonalizacji funkcjonalnej głównych narzędzi platformy W Dialogu w odniesieniu do modelu (patrz: Model deliberacji i narzędzia IT w procesach decyzyjnych (Anna Przybylska)). Operacjonalizacja dotyczy: forum tekstowego, narzędzi do debat głosowych, mapy argumentacji oraz raportów [dokumenty te mają charakter roboczy].
- Opracowanie dotyczące założeń forum tekstowego (A. Przybylska)
- Opracowanie dotyczące oceny dostępnych narzędzi do debat głosowych (A. Przybylska)
Dokumenty zawierają opis założeń, które realizować ma forum tekstowe oraz narzędzie do debat głosowych w konsultacjach społecznych, a także kryteria, jakie tego rodzaju narzędzia mają spełniać i ich najważniejsze funkcje.
- Kryteria oceny narzędzi do debat tekstowych i ich wykorzystanie w analizie (Robert Bembenik, Anna Przybylska)
Opracowanie R. Bembenika i A. Przybylskiej zawiera zestawienie narzędzi do debat głosowych i tekstowych, ocenianych pod względem ich użyteczności i możliwości wykorzystania w ramach platformy W Dialogu. Zestawienie to oparte jest na przyjętych w dwóch wyżej wymienionych "Opracowaniach..." kryteriach i założeniach dotyczących funkcjonalności narzędzi do debat.
- Opracowanie dotyczące narzędzia do mapowania argumentacji (A. Przybylska)
- Opracowanie dotyczące założeń w systemie raportowania za pomocą platformy (A. Przybylska)
- Opracowanie otwartoźródłowych narzędzi rozpoznawania mowy (Michał A. Woźniak)
W opracowaniu Autor przedstawia szereg otwartoźródłowych systemów rozpoznawania mowy, które stosować można w zwiększaniu dostępności narzędzi IT dla osób z niepełnosprawnością. W ramach prac w projekcie "W Dialogu", uzgodniono podjęcie współpracy z firmą Vocapia z Francji, tworzącą tego rodzaju rozwiązania.
- Implementacja platformy projektu "W Dialogu" (Piotr Andruszkiewicz, Piotr Gawrysiak, Paweł Tymiński, Michał Wasiluk)
Zespół IT zajmuje się implementacją platformy projektu „W Dialogu”. Implementacja modelu deliberacji podzielona jest na funkcjonalności dostępne dla dwóch grup użytkowników: urzędników i mieszkańców. Makiety (ang. mockups) prezentują graficzne wyobrażenie wyglądu interfejsu użytkownika, interfejsu mieszkańca i modułów zarządzania zaproszeniami. Wyznaczają one kierunek działań w trakcie implementacji systemu. Screencasty przedstawiają aktualny stan implementacji systemu. Demonstrują funkcjonalność platformy w zakresie panelu użytkownika, panelu administratora i konta mieszkańca.
- Specyfikacja funkcjonalna platformy (draft, Piotr Gawrysiak, Anna Przybylska, Michał Woźniak)
- Makiety interfejsu urzędnika, modułów zarządzania zaproszeniami i interfejsu mieszkańca (draft, Piotr Gawrysiak)
- Screencast funkcjonalności platformy (listopad 2014, panel urzędnika) (Michał Wasiluk)
- Screencast funkcjonalności platformy (listopad 2014, panel administratora) (Michał Wasiluk)
- Screencast funkcjonalności platformy (listopad 2014, konto mieszkańca) (Michał Wasiluk)
- Screencast funkcjonalności platformy (lipiec 2015) (Paweł Tymiński, Michał Wasiluk)
- Prototyp platformy (filmy prezentujące zaimplementowane funkcjonalności):
- Panel urzędnika - planowanie konsultacji (czerwiec 2016) (Paweł Tymiński)
- Panel urzędnika - przygotowanie materiałów informacyjnych (czerwiec 2016) (Paweł Tymiński)
- Panel urzędnika - komentowanie planu konsultacji wewnątrz urzędu (czerwiec 2016) (Paweł Tymiński)
- Panel mieszkańca - rejestracja, logowanie, profil (czerwiec 2016) (Paweł Tymiński)
- Panel mieszkańca - komentowanie materiałów informacyjnych (czerwiec 2016) (Paweł Tymiński)
- Panel mieszkańca - zapis na debatę (czerwiec 2016) (Paweł Tymiński)
- Panel mieszkańca - debata tekstowa (czerwiec 2016) (Paweł Tymiński)
- Panel mieszkańca - debata głosowa (czerwiec 2016) (Paweł Tymiński)
- Panel urzędnika - raportowanie (czerwiec 2016) (Paweł Tymiński)
- Wnioski z konsultacji założeń projektu (model, prototyp platformy W Dialogu) z partnerskimi urzędami miast:
- Etap I, rok 2014: Informacja na temat działań podjętych w sprawie konsultacji dokumentu "Model deliberacji i narzędzia IT w procesach decyzyjnych"
- Etap II, rok 2015: wnioski z debaty
- Ocena prototypu platformy "W Dialogu":
- Recenzja prof. Stephena Colemana (recenzja w języku angielskim została przygotowana w lipcu 2015 r. po prezentacji prototypu platformy podczas webinarium zorganizowanego dla prof. Colemana);
- Odpowiedź na recenzję autorstwa dr. Piotra Andruszkiewicza "E-prywatność w platformie do prowadzenia konsultacji społecznych realizowanej w projekcie <<W Dialogu>>". W dobie społeczeństwa informacyjnego i szerokiego wykorzystania narzędzi informatycznych także w komunikacji pomiędzy mieszkańcami a urzednikami istotną rolę pełni e-prywatność. Tekst omawia zasady e-prywatności realizowane przez platformę projektu "W Dialogu".
- Recenzja Tomasza Potkańskiego (Związek Miast Polskich)
- Paweł Tymiński "Raport z testu użyteczności narzędzi"
- PFON Ekspertyza na temat dostosowania do potrzeb osób z niepełnosprawnościami informatycznej platformy do przeprowadzania konsultacji (Marian Anasz, Izabela Mrochen, Joanna Wojtyńska)
Zgodnie z celami projektu "W Dialogu" platforma internetowa wspierająca realizację konsultacji publicznych ma być dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Tym kierowaliśmy się przy tworzeniu narzędzi IT. Niemniej ich dostępność należało również sprawdzić poprzez realizacje testów uzyteczności. Ich uczestnikami było 12 osób z różnymi typami niepełnosprawności. Tekst prezentuje wnioski i rekomendacje będące wynikiem testów.
- Raport z testowego wykorzystania platformy W Dialogu podczas zajęć dydaktycznych prowadzonych przez A. Przybylską
W roku akademickim 2014/2015 w ramach zajęć „Eksperymentalne zastosowanie platform internetowych w debatach” prowadzonych przez dr. A. Przybylską w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, przeprowadzono za pośrednictwem platformy W Dialogu testową debatę wśród studentów IS UW. Test dotyczył funkcjonalności platformy oraz sposobów jej użytkowania przez uczestników konsultacji. Raport sporządzili studenci biorący udział w zajęciach, przy wsparciu dr A. Przybylskiej.
- Prezentacje zewnętrzne i popularyzacja wyników
Projekt, w tym jego cele i rezultaty, był prezentowany podczas wystąpień na forach krajowych i międzynarodowych. Przykładowe prezentacje dla środowisk naukowych to:
- wystąpienie podczas konferencji na Uniwersytecie Paryż 1, Sorbona, 2014 r. (jęz. angielski)
- wystąpienie podczas konferencji Computer-Human Interactions, Seul 2015 r. (język angielski)
- Piotr Andruszkiewicz, " Privacy Preserving Reconstruction-based Techniques and Randomisation-based Methods for Calculating Surveys' Statistics and Participants Sampling in Deliberative Consultations." Wystąpienie na The Tenth International Conference on Digital Society and eGovernments. IARIA, 2016 (jęz. angielski)
- Piotr Andruszkiewicz, "Privacy Preserving Data Mining for Deliberative Consultations." International Conference on Hybrid Artificial Intelligence Systems. Springer International Publishing, 2016. (artykuł w jęz. angielskim)
- Robert Bembenik & Piotr Andruszkiewicz. "Towards Automatic Argument Extraction and Visualization in a Deliberative Model of Online Consultations for Local Governments". In: East European Conference on Advances in Databases and Information Systems (pp. 74-86). Springer International Publishing. (artykuł w jęz. angielskim)
- Wystąpienia dla przedstawicieli administracji publicznej:
- na forum Rady ds. Cyfryzacji, wrzesień 2015 r.
- prezentacja w Biurze Komisarza ds Zrównoważonego rozwoju, z udziałem prof. Laurence Monnoyer-Smith, Francja. (jęz. angielski)
- Seminarium pt. „Zbieranie i ochrona danych osobowych w konsultacjach publicznych”, 27 listopada 2015: