2016

W roku 2016, przeprowadzono trzy testy platformy w Nowej Dębie, Olsztynie i Warszawie (zob. Testy w Miastach). We wszystkich testach platformę wykorzystano na etapie przygotowania konsultacji (zawartości materiałów informacyjnych, planowanie procesu konsultacji i ewaluacji), jak również na etapie ich przeprowadzenia (publikacja materiałów informacyjnych, rekrutacja mieszkańców do debat). W przypadku Nowej Dęby i Warszawy, platformy użyto również w procesie ewaluacji konsultacji (publikacja kwestionariuszy, zbieranie wyników, publikacja raportu końcowego). Szczegółowe informacje znajdują się w zakładce "Rezultaty".

Testy poprzedzone były metodologiczną konceptualizacją i rozwinięciem funkcji platformy w poprzednich latach. W toku trwania projektu, napisano szereg artykułów naukowych, których tematem były nie tylko zastosowane metody i narzędzia, ale także refleksje metodologiczne i teoretyczne związane z takimi zagadnieniami jak anonimowość, dostępność i ochrona danych osobowych.

Obecnie, zespół "W Dialogu" przygotowuje publikację: w pracy zbiorowej znajdą się rozdziały przygotowane przez członków zespołu (ich tematyka dotyczy bezpośrednio działań w projekcie), jak również dyskusje nad rozwojem konsultacji społecznych w perspektywie międzynarodowej.

2015

Seminarium pt. „Zbieranie i ochrona danych osobowych w konsultacjach publicznych”

Termin: 27 listopada 2015 r., piątek, godz. 15:00-17:00

Uczestnicy:

Eksperci w temacie:

• Jacek Haman, Zakład Statystyki, Demografii i Socjologii Matematycznej, Uniwersytet Warszawski
  • Karolina Miksa, Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich
  • Weronika Kowalik, Biuro Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych

Zaproszeni goście:

• Aneta Szpaderska, Urząd Miasta Olsztyna, Biuro Komunikacji Społecznej i Dialogu Obywatelskiego
  • Joanna Makocka, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju
  • Tomasz Trzaska, Ministerstwo Cyfryzacji

Organizatorzy:

• Anna Przybylska, Uniwersytet Warszawski
  • Joanna Wojtyńska, Polskie Forum Osób Niepełnosprawnych
  • Łukasz Nikitin, Stowarzyszenie „Miasta w Internecie”
  • Michał Wasiluk, Politechnika Warszawska
  • Paweł Tymiński, Politechnika Warszawska
  • Piotr Andruszkiewicz, Politechnika Warszawska

Współpracownicy:

• Justyna Wiśniewska, Uniwersytet Warszawski
  • Marta Kołodziejska, Uniwersytet Warszawski

Program:

1. Prezentacja funkcji platformy informatycznej wspomagającej proces konsultacji publicznych "W Dialogu", ze szczególnym uwzględnieniem informacji o typie zbieranych danych i weryfikacji użytkowników (Uniwersytet Warszawski, Politechnika Warszawska) (15 min.)
  2. Prezentacja zasad ochrony danych osobowych przy zastosowaniu platformy internetowej "W Dialogu" (Politechnika Warszawska) (15 min.)
  3. Wypowiedzi ekspertów w odpowiedzi na pytania przedstawione w materiale informacyjnym, powtórzone w trakcie prezentacji UW i PW (ok. 1 godz.)
  4. Otwarta debata (ok. 30 min)

Cel spotkania: Sformułowanie odpowiedzi na ogólne pytanie o to, czy przesłanki dotyczące prowadzenia konsultacji publicznych wynikające z prawa, a także te wynikające z metodologii nauk społecznych, są ze sobą w konflikcie, a jeśli tak, to czy konflikt ten jest nieusuwalny.

Interesują nas szczególnie dwa obszary realizacji konsultacji publicznych:

1. Dobór uczestników konsultacji
  2. Tworzenie baz danych uczestników konsultacji